What Is Protein?

Kas ir proteīns?

Proteīns jeb olbaltumvielas ir viena no svarīgākajām uzturvielām, kas ir nepieciešama mūsu organismam. Bez tās mēs nespētu ne nodarboties ar sportu, kā arī nevarētu izbaudīt to, cik mūsu āda var būt skaista. Ar olbaltumvielām saistās visi dzīvības procesi, jo tās ietilpst visu dzīvo organismu šūnu un audu sastāvā.

Proteīna molekulas ir veidotas no mazām molekulām, kuras sauc par aminoskābēm. Tās ir vielas, kas veido un atjauno ķermeņa audus, tajās skaitā arī muskuļus, asinsvadus, ādu, matus un nagus. Kopā šādas ir 20, kā piemēram, lizīns, triptofāns un citas. Kad uzturā tiek uzņemts ēdiens, kurā ir proteīns, ķermenis sadala šīs proteīna molekulas un pārveido par aminoskābēm, lai izveidotu proteīna struktūras, kuras lietot vēlāk.

No 20 aminoskābēm, astoņas ir neaizstājamas. Šīs neaizstājamās aminoskābes cilvēka organisms nespēj sintezēt jeb izveidot pats, tāpēc īpaši svarīgi tās uzņemt ar pārtiku.  Tātad ir ļoti svarīgi savā uzturā uzņemt pietiekami daudz proteīna, jo ķermenis proteīnus neuzglabā un tam nav nekādu rezervju. Svarīgi atcerēties, ka tieši sportistiem ir ļoti svarīgi uzņemt olbaltumvielas pēc treniņa, jo tādējādi mēs palīdzam muskuļiem augt un atjaunoties un tādējādi notiek progress.

Cik svarīgi ir uzņemt proteīnu salīdzinājumā ar taukiem, ogļhidrātiem un šķiedrvielām?

Proteīns ir ļoti svarīgs komponents ikvienā mūsu organisma šūnā. Tas atrodas gan šūnu membrānā, gan arī šūnas citoplazmā. Kā jau iepriekš tika minēts, arī muskuļi, mati un āda veidojas no proteīniem.

Proteīnu ir svarīgi uzņemt tādēļ, ka tas veido un atjauno audus – skeleta muskuļus, skrimšļus, aisinsvadus un citus audus. Tāpat proteīns arī tiek izmantots, lai no tā veidotos enzīmi un hormoni, kuri regulē metabolismu jeb vielmaiņu. Tie ir ļoti nozīmīgi augšanas un citos organismā noritošos procesos. Salīdzinot ar ogļhidrātiem un taukiem, organismā neveidojas proteīna rezerves, tāpēc ir ļoti svarīgi to uzņemt pietiekamā daudzumā.

Tieši tāpat kā jebkura cita uzturviela, arī proteīns piedalās dažādos uzturvielu uzsūkšanās procesos. Piemēram, proteīna uzņemšana ietekmē cinka, dzelzs un vara uzsūkšanos. Attiecīgi, ja ir proteīna deficīts, uzsūkšanās samazinās.

Proteīna uzņemšana saistās arī ar svaru un tā zaudēšanu. Vairākos klīniskajos pētījumos ir konstatēts, ka, patērējot pietiekami daudz olbaltumvielas, samazinās ne tikai ķermeņa svars, bet gan arī uzlabojas ķermeņa kopēja kompozīcija - samazinās tauku masa un vienlaikus saglabājas beztauku masa. Ja turpinām runāt par svara samazināšanās tēmu, tad proteīns ir tieši tas, kurš dod lielāku sāta sajūtu, salīdzinot ar taukiem un ogļhidrātiem. Kā arī proteīns ir tieši tas, kurš palīdz saglabāt muskuļu masu laikā, kad enerģijas uzņemšana ir ierobežota.

Kāds ir ieteicamais proteīna uzņemšanas daudzums cilvēkiem?

Parasti tiek aprēķināts, ka vidēji cilvēkam ir nepieciešams 0,8 g – 1g proteīna uz kilograma ķermeņa svara, taču šis daudzums var mainīties atkarībā no tā, kāds ir uzstādītais mērķis. Izturības slodžu sportistiem būtu ieteicams uzņemt apmēram 1,5 g proteīna uz kilograma ķermeņa svara. Sportistiem, kas nodarbojas ar spēka treniņiem, būtu ieteicam uzņemt apmēram 1,8 – 2 g proteīna uz kilograma ķermeņa svara.

Šobrīd EMPEROZ piedāvājumā ir 3 dažādi proteīna pulveri - sūkalu proteīns, vegānu proteīns un ELITE proteīns

Kā izvēlēties sev piemērotāko?

Viennozīmīgi vegānu proteīnu ieteiktu izvēlēties cilvēkiem, kuri ir atteikušies no dzīvnieku valsts produktiem. Šis ir 100% augu proteīns. Proteīns nesatur pienu un piena bāzes stāvdaļas. Veidots no 6 dažādiem olbaltumvielu avotiem – sojas, brūnajiem rīsiem, zirņiem, kviešiem, auzām un kaņepēm. Visi šie avoti satur aminoskābes, kuras nepieciešamas uzņemt ar pārtiku. Ļoti bagātīgs proteīna avots un lieliska alternatīva sūkalu proteīniem.

Elite proteīns - pilnīgi jauna un uzlabota formula - sūkalu proteīns kopā ar kviešu un sojas proteīnu. Šis proteīna pulveris satur 80% proteīna un papildus tam vēl dažādus vitamīnus - A, B1, B2, B3, B6, B12 un C. Piemērots gan pēc treniņa, gan kā brokastis, gan arī vienkārši starp ēdienreizēm.

Sūkalu proteīns - piemērots jebkuram. Sūkalu olbaltumvielu komplekss, kas satur sūkalu koncentrātu un izolātu. Augstākā līmeņa izejvielas (sūkalu proteīns), kas iegūtas no Vācijas un jauktas Latvijā. Piemērots gan pēc treniņa, gan kā brokastis, gan arī vienkārši starp ēdienreizēm.

Atpakaļ uz blogu